Jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia!…

Fotograf ślub humanistyczny – osoba, która uwieczni Waszą ceremonię, powinna rozumieć, w jakim wydarzeniu będzie brała udział.

Co to jest ślub humanistyczny?
Najpierw ustalmy fakty – pojęcie ślubu konkordatowego i cywilnego jest powszechne i znane! Fakty ustalone, przejdźmy zatem do odsłonienia tych tajemnych arkanów… Ślub humanistyczny może przywodzić na myśl, hmm… ślub dwójki humanistów? Otóż i tak i nie 🙂 W Polsce ślub humanistyczny można wziąć od 2007 roku za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa “human”, które po polsku oznacza “człowiek”. A zatem główną i najważniejszą siłą sprawczą w tym wypadku są ludzie! Póki co nie ma rozbieżności pomiędzy ślubem konkordatowym i cywilnym. Ceremonia ślubu konkordatowego ma podkreślić miłość łączącą dwójkę ludzi, ich wspólne pragnienia i cele. Tu też jakby wszystko jest zbieżne.

Gdzie są więc różnice?
Pierwszą i najważniejszą sprawą, o której należy wiedzieć, decydując się na taką ceremonię, jest fakt, że ślub humanistyczny NIE WYWIERA skutków prawnych – nie jest ważny, ani dla państwa, ani dla Kościoła.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?
Każda osoba dorosła! Innych ograniczeń nie ma. Ta forma ślubu jest skierowana do osób, dla których ślub w kościele w obliczu Boga czy przed urzędnikiem w urzędzie nie wpisuje się w ich przekonania, wybory życiowe, czy uczucia lub jest niewystarczający w swojej formie. Dla osób, które chcą powiedzieć „Świadoma/y praw i obowiązków…” czy „I ślubuję Ci…” własnymi słowami, na swój osobliwy i niekonwencjonalny sposób!

Od czego zacząć?
Jak już wcześniej wspomniałem, prowadzeniem ceremonii zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (swoją siedzibą mają w Warszawie, przy ul. Koszykowej). Ślub poprzedza spotkanie z mistrzem ceremonii, podczas którego sprawdza się, czy intencją pary młodej jest rzeczywiste „bycie rodziną” i ustalenie przebiegu ceremonii. Ważne jest, aby para decydująca się na taki rodzaj ceremonii była świadoma, co oznacza ślub humanistyczny i pewna podejmowanej decyzji.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Cena za taką uroczystość waha się między 600 a 1000 złotych. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebrantem czy stworzenie scenariusza. Wysokość dodatkowych kosztów zależy wyłącznie od Waszej kreatywności, pomysłowości i zasobności portfela 🙂

Jak wygląda przysięga?
W tej kwestii możecie wykazać się niesamowitą pomysłowością! Dopuszczalne jest wszystko, czego pragniecie i co gra Wam w sercach. Chwila milczenia, wspólne odśpiewanie piosenki, przemowa prosto z serca czy gra na instrumencie… Ogranicza Was wyłącznie wyobraźnia!

Gdzie zorganizować taką uroczystość i jak dobrać odpowiedni strój?
Moi drodzy… Wszędzie, gdzie się da i we wszystko, w co się chce 🙂 Nucąc pod nosem przebój Brathanków, podpowiadam: „W kinie, w Lublinie, w metrze i w swetrze, w tramwaju i w Sanoku, w berecie, czapce, chustce, na falochronie w Ustce…” :). Niemniej pary młode, często decydują się jednak na stylizacje w „ślubnych” klimatach 🙂 Najważniejsze, że będziecie tego dnia czuć się pięknie i wyjątkowo! Przyjęcie po przysiędze zazwyczaj rozkręca się w swoim osobliwym tempie. Wszystko zależy od Was i Waszych gości! 🙂

Niezależnie od tego, na jaką formę ślubu się decydujecie najważniejsze, żeby obrany przez Was kierunek grał w Waszych sercach i był zgodny z Waszymi przekonaniami!

Kochajcie się i z miłością patrzcie sobie w oczy <3

A gdybyście chcieli zerknąć jak wygląda wesele w stylu „SLOW” zapraszam Was serdecznie do wpisu Slow Wedding | Wesele w hiszpańskim klimacie Wierzbowe Ranczo | Joanna i Dani – Fotograf Pod Światło (podswiatlo.pl). Ślub humanistyczny w stylu slow wedding to byłoby dopiero wydarzenie!