Czy istnieje możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa poza murami kościoła? Czy prawo kanoniczne dopuszcza odstępstwa? Przygotowałem dla Was mini poradnik na temat: „Ślub Kościelny w Plenerze” aby pokazać, że jest to możliwe. A jakie kroki trzeba podjąć, aby zorganizować taką uroczystość?

Ślub to bardzo ważne wydarzenie. W przypadku ślubu cywilnego Parom Młodym coraz częściej zależy, aby zawrzeć go w innym miejscu niż sala ślubów w budynku USC. Takie rozwiązanie jest praktykowane od dłuższego czasu, a przyszli małżonkowie z większą częstotliwością składają sobie przysięgę, np. w ogrodzie sali weselnej, w której odbywać się będzie przyjęcie. A co w przypadku ślubu kościelnego? Czy istnieje możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa poza murami kościoła? Czy prawo kanoniczne dopuszcza odstępstwa?

Ślub Kościelny w Plenerze

Teoretycznie możliwy do zorganizowania, praktycznie zdarza się rzadko. Duchownych udzielających ślubu kościelnego obowiązuje Prawo Kanoniczne mówiące, iż, „Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza”. (Kan. 1118). Dopuszczalne są pewne ustępstwa, kiedy np. jedną ze stron sakramentu jest osoba nieochrzczona. Wtedy może być to inne miejsce niż jasno wskazane w przepisach.

ślub kościelny w plenerze
Ania i Szymon w Pałacu Mała Wieś, w którym można zorganizować ślub kościelny w plenerze

Jakich formalności należy dopełnić, aby zorganizować Ślub Kościelny w Plenerze?

Pierwsze kroki należy skierować do proboszcza parafii, w której miałby się odbyć ślub. Będziecie musieli uargumentować swój wybór, jednak unikajcie stwierdzenia „Będzie to spełnienie naszych marzeń”. Wybierając miejsce, macie większe szanse na uzyskanie zgody proboszcza, proponując udzielenie sakramentu małżeństwa np. w przykościelnym ogrodzie. Kolejny etap to przygotowanie wniosku do kurii, z prośbą o ślub poza murami kościoła. Zapis w kodeksie prawa kanonicznego mówi, że ślub kościelny nie może się odbyć  w miejscu, które nie jest uświęcone. Wybierając miejsce, koniecznie musicie być w posiadaniu informacji czy jest zatem poświęcone. Takimi obszarami są między innymi kapliczki. Rozpatrzenie wniosku w kurii może trwać choćby rok.

013 podswiatlo.pl plener osada natalia patryk
Natalia i Patryk w Osadzie Młyńskiej, nieopodal której można zorganizować kościelny ślub plenerowy (Wiskitki)

Miejsca poświęcone, czyli gdzie można zorganizować ślub kościelny w plenerze w województwie mazowieckim w okolicy Warszawy:

1. Pałac Mała Wieś

Pałac Mała Wieś – Pod tym linkiem znajdziecie informację o tym, że Pałac Mała Wieś organizuje śluby kościelne w plenerze. Więcej o samej sali znajdziecie na naszym blogu: Najpiękniejsze polecane sale weselne w Warszawie

068 plener podswiatlo pl

2. Drewniana kapliczka w Radachówce

oraz wesele w pobliskim Pałacu Żaków – palaczakow.pl

slub koscielny plenerowy

Organizacja Ślubu Kościelnego w plenerze

Jeżeli otrzymaliście zgodę na ślub kościelny w plenerze to jesteście wielkimi szczęściarzami! Za wyjątkiem standardowych kosztów obejmujących organizację ślubu musicie liczyć się jeszcze z kosztami następującymi:

  1. Stworzenie ołtarza polowego
  2. wynajem krzeseł
  3. wynajem dekoracji (biały dywan, latarnie, kwiaty, itp.)
  4. zapewnienie oprawy muzycznej
163 podswiatlo olga even

A co jeśli nie otrzymaliście zgody…

Takie sytuacje są znacznie częstsze niż zgoda na taki ślub… Nie musicie jednak rezygnować ze swoich marzeń! Po prostu weźcie ślub w kościele, a w ogrodzie wybranej przez Was sali weselnej złóżcie sobie przysięgę humanistyczną! Jak to się mówi? … „Wilk syty i owca cała”!

286 podswiatlo agnieszka adamA

Przepiękne sale, ze wspaniałymi ogrodami to np. Osada młyńska, czy Folwark Ruchenka.

Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się ze szczegółami ślubu humanistycznego ! Pamiętajcie, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście! Co to jest ślub humanistyczny? Fotograf ślub humanistyczny – Fotograf Pod Światło (podswiatlo.pl)

070 podswiatlo asia dani

POWODZENIA!